Çelebi Hoca ve Talebeleri Sergisi

Çelebi Hoca ve Talebeleri Sergisi


“Hasan Çelebi ve Talebeleri -Erzurum Sergisi”, İnsan ve Medeniyet Hareketi Sanat Birimi’nin koordinasyonu ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde 11 Mayıs Cuma günü sanatseverler ile buluştu.

“Hat Sanatını Yüksek Noktalara Taşıyan Hattat Hasan Çelebi’dir.”

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, açılışta yaptığı konuşmada, hattatların sanatın en yüksek maharetini sergilediğini söyledi. “Kur’an-ı Kerim Mekke’de indi, Mısır’da okundu, İstanbul’da yazıldı” sözünün Türk hattatların bu sanattaki üstünlüğünü göstermeye kâfi olduğunu ifade eden Çomaklı, şöyle konuştu: İşte bu sanatın gelecek halkalarını oluşturan büyük üstadlarından biri de kadim hat sanatını çok yüksek noktalara taşıyan, sayısız talebe yetiştirmiş ve hâlâ yetiştirmeye devam eden büyük hattat ve aynı zamanda hem şehrimiz muhterem Hasan Çelebi’dir.

Eserlerin ve değerlerin meydana getirilmesi kadar korunması, sahip çıkılması, yaşatılması da önemlidir. Tüm birikimlerin kayıt altına alınarak mirasa dönüştürülmesi Üniversitemizin bir yönetim prensibi olmuştur. Güzel Sanatlar Fakültemiz bünyesinde bulunan Geleneksel Türk El Sanatları bölümlerinde geleneksel sanatlarımıza yönelik eğitim verilmekte, söz konusu sanatlarımızın geleceğe taşınması hususunda devam zincirine her sene yeni halkalar eklenmektedir.” dedi.

Kıymetli hattat Hasan Çelebi’nin ve talebelerinin ondan aldıkları feyzle gerçekleştirdikleri eserlerden oluşan Hat Sergisini, onur duyarak Atatürk Üniversitesinde açtıklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı: “Çelebi Hoca ve Talebeleri Hüsnühat Sergisi vesilesiyle kendilerine ve tüm sanatçı misafirlerimize tekrar hoş geldiniz diyor, bu serginin vücut bulmasında emeği geçen İnsan ve Medeniyet Hareketi Bahariye Sanat Atölyeleri Direktörü Meryem Güney Hanımefendi’den şükranlarımın kabulünü arz ediyorum. Teşriflerinizden dolayı siz kıymetli konuklarımıza kalbi muhabbetlerimi sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Hattat Hasan Çelebi ise serginin Erzurum’da açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Hemşehrilerinin hat sanatlarına ilgi göstermesinin kendisini çok memnun ettiğini aktaran Çelebi, “Unutulmuş olan bu sanatın ortaya çıkması ve halka mal edilmesi için bilmeden elimden geldiği kadar gayret ettim. Ama Cenabıhak mükâfatsız bırakmadı ve nihayetinde bu yayılmaya başladı, gelişti.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Rektör Prof. Dr. Çomaklı, Hattat Çelebi ile davetliler kurdeleyi keserek, serginin açılışını yaptı.

Açılış sonrasında Hasan Çelebi Hocamızı, sanatkârlarımızı ve Sanat Birimi Başkanımız Meryem Güney Hanımefendi’yi makamında ağırlayan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı Beyefendi ile samimi bir sohbet gerçekleşti.
Bu vesile ile sergimize ev sahipliği yapan Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Çomaklı Beyefendi’ye, Sayın Emre Yaylalı ve ekibine, ayrıca organizasyonda emeği geçen herkese şükranlarımızı arz ediyoruz. Nice güzel projelerde birlikte olmak dileğiyle…

Hattat Çelebi’nin de davetlilere eserleri tanıttığı sergi, Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Millî İrade Salonunda 11- 25 Mayıs 2018 tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı.