Yeşim Karamık Jandar

Yeşim Karamık Jandar

Tezhib Sanatçısı/Eğitmen

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu. İş hayatına ayakkabı ve çanta tasarımları yaparak başladı. Perakende sektöründe, endüstriyel tasarım alanında ulusal ve uluslararası şirketlerde görev aldı. Fuar standı, mekan ve mağaza dekorasyonu, tanzim teşhir standı, kurumsal kimliğin mekana uyarlanması, tasarımların üretim ve uygulamaları üzerinde çalıştı.

Tezhib çalışmalarına, 2006 yılında, Süheyl Ünver’in talebelerinden olan İslam Tarihi ve Sanatları hocası Prof. Dr. Candan Nemlioğlu’ndan ders alarak başladı. Daha sonra Cafer Ağa Medresesi’nde Cemile Baybura hocadan ve Kıztaşı’ndaki atölyesinde Mafirat Onat hocadan tezhib dersleri alarak devam etti. Aynı dönemde Sultanahmet’te İstanbul Sanatçılar Çarşısı adı ile hizmet veren Cedid Mehmet Efendi Medresesi’nde, Sevil Apaydın hocadan kumaş boyama eğitimi aldı. Kimyasal boya içermeyen kına malzemeleri ve uygulamaları üzerine araştırmalar yaptı. 2010 -2013 yılları arasında TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, Türk İslam Sanatları Merkezi Yıldız Şale Köşkü’nde Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam Hocalardan ders almak suretiyle tezhib çalışmalarına devam etti ve sertifika aldı. Halen hocaları ile birlikte çalışmaya devam etmektedir.

Bir dönem Taner Alakuş Atölyesi’nde Işıl Özışık hocadan suluboya resim dersi alan ve İstanbul Tasarım Merkezi’nde Gülnihal Gül Mamat hocanın özgün hat ve kufi derslerine devam etmekte olan Yeşim Karamık Jandar, kendi kişisel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir. Birçok karma sergiye katılmış olan ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Yeşim Karamık Jandar, evli ve bir kız çocuğu annesidir.


Katıldığı Sergiler:


Katıldığı Sergiler:

  • .

İletişim

Email: