SAFİYE BAYUK

SAFİYE BAYUK

HATTAT

İlkokul eğitiminin ardından hafızlığını tamamladı. Ortaokul ve lise eğitiminin yanı sıra özel bir medresede Sarf, Nahiv, Tefsir, Hadis, Kelam gibi İslâmî ilimleri tedris ederek mezun oldu. 2016 yılında Sakarya Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Bu dönemde Osmanlıca ve Farsça eğitimi aldı. 2010-2017 yılları arasında çeşitli vakıflarda ve Diyanet Kur’an kurslarında görev yaptı. 2013 yılından itibaren Başakşehir Halk Eğitim Merkezi, İlim Yayma Cemiyeti, Türgev, Sinerji Eğitim Merkezi gibi çeşitli kurumlarda Hüsn-i Hat dersleri vermiştir.

Hüsn-i hat eğitimine ilk olarak Hattat Yusuf Sezer’den başladı. Daha sonra Hattat Ferhat Kurlu’dan meşk ederek, 2013 yılında IRCICA’da düzenlenen bir törenle sülüs ve nesih yazılarında Hattat Hasan Çelebi ve Hattat Ferhat Kurlu hocalardan icazet aldı. 2017 yılında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimine başladı. 2020 yılında Prof. Dr. Hüsrev Subaşı danışmanlığında “20. YÜZYIL OSMANLI PERİYODİKLERİNDE HAT” isimli tezini sunarak mezun oldu. Fakültede Hattat Ali Toy’dan ta’lîk meşk etmiştir.  Evli ve üç çocuk annesidir.

Katıldığı Sergiler ve Organizasyonlar

  • 2010  Yusuf Sezer ve Öğrencileri İcazet Töreni  ve Kuranı-ı Kerim Sergisi  Ali Emîrî Kültür Merkezi  (Karma Sergi) İSTANBUL
  • 2013 IRCICA 9. Hat Yarışması ve İcazet Töreni
  • 2017 ÇERAĞ SERGİSİ Yeni Camii Hünkar Kasrı Küçükçekmece Belediyesi (Karma Sergi) İSTANBUL
  • 2018 HARFLER SENİ ANDI (3) SERGİSİ FSMVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi (Karma Sergi) İSTANBUL
  • 2022 ŞEHRİN SANATÇILARI  Başakşehir Millet Kıraathanesi (Karma Sergi)