YEŞİM KARAMIK JANDAR

YEŞİM KARAMIK JANDAR

TEZHİB SANATKÂRI

1976 yılında İstanbul’da doğan Yeşim Karamık Jandar, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu. İş hayatına ayakkabı ve çanta tasarımları yaparak başladı. Perakende sektöründe, endüstriyel tasarım alanında ulusal ve uluslararası şirketlerde görev aldı. Fuar standı, mekan ve mağaza dekorasyonu, tanzim teşhir standı, kurumsal kimliğin mekana uyarlanması, tasarımların üretim ve uygulamaları üzerinde çalıştı.

Tezhip çalışmalarına, 2006 yılında, Süheyl Ünver’in talebelerinden olan İslam Tarihi ve Sanatları hocası Prof. Dr. Candan Nemlioğlu’ndan ders alarak başladı. Daha sonra Cafer Ağa Medresesi’nde Cemile Baybura hocadan ve Fatih Kıztaşı’ndaki atölyesinde Mafirat Onat hocadan tezhip dersleri alarak devam etti. Aynı dönemde Sultanahmet’te İstanbul Sanatçılar Çarşısı adı ile hizmet veren Cedit Mehmet Efendi Medresesi’nde, Sevil Apaydın hocadan kumaş boyama eğitimi aldı. 2010 -2013 yılları arasında TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı Türk İslam Sanatları Merkezi Yıldız Şale Köşkü’nde Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam hocalardan ders almak suretiyle tezhip çalışmalarına devam etti ve sertifika aldı. 2017 den beri Bahariye Mevlevihanesi sanat atölyelerinde hocalarının asistanlığını yapmaktadır. Ataşehir’deki Gülnihal Gül Mamat atölyesinde ise workshop usulü ile tezhip dersleri vermektedir.

Bir dönem Taner Alakuş atölyesinde Işıl Özışık hocadan suluboya resim dersi alan ve Gülnihal Gül Mamat hocanın özgün hat “Makıli Kufi” derslerine devam etmekte olan Yeşim Karamık Jandar, kendi kişisel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.  

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde akademik çalışmalarına devam eden Yeşim Karamık Jandar, aynı zamanda fakültede öğretim görevlisi olarak Türk Tezhip Sanatı ve Türk Sanatları Tasarım Analizi derslerini vermektedir.

Birçok karma sergiye katılmış olup, özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Yeşim Karamık Jandar, evli ve bir kız çocuğu annesidir.